top of page
Search
Writer's pictureStela Karaasenova-Doykova

Родителски права след развода и издръжка

При развод съпрузите по общо съгласие решават въпросите относно отглеждането и възпитанието на ненавършилите пълнолетие деца от брака. Често обаче те не могат да постигнат такова общо съгласие. В тези случаи съдът решава при кого от родителите да живеят децата, на кого от тях се предостави упражняването на родителските права, какъв да бъде режимът на личните отношения между децата и родителите и дължимата на децата издръжката.

Определянето на режима на личните отношения между родителите и децата включва определяне на период или на дни, в които родителят може да вижда и взема децата, включително през училищните ваканции, официалните празници и личните празници на детето, както и по друго време. Желателно е в тези случаи да се определи точно от къде и в колко часа ще се взема детето, както и съответно къде и в колко часа ще се връща, за да се избегнат конфликти между родителите.

При заявено желание и от двамата родители за упражняване на родителските права, съдът решава на кой от двамата родители да бъдат предоставени след като прецени всички обстоятелства по делото с оглед интересите на децата. Съдът взема предвид възпитателските качества на родителите, полаганите до момента грижи и отношение към децата, привързаността на децата към родителите, пола и възрастта на децата, възможността за помощ от трети лица - близки на родителите, социалното обкръжение и материалните възможности. В съдебното производство се изслушват родителите, както и децата, ако са навършили 10-годишна възразст, разпитват се и свидетели. Задължително се изготвя социален доклад от дирекция "Социално подпомагане" след събеседа с родителите и детето и посещение в жилищата на двамата съпрузи. Социалният доклад съдържа информация за жилищните условия при всеки един от родителите; трудовата заетост и доходите, които реализират; здравните, образователните и емоционалните нужди на детето, оценка на родителския капацитет на двамата родители.

Съгласно чл. 59, ал. 5 от Семейния кодекс, размерът на издръжката трябва да осигури условията на живот на детето, които то е имало преди развода, освен ако това би създало особени затруднения на дължащия издръжка родител. Всеки родител е длъжен съобразно своите възможности и материално състояние да осигурява условия на живот, необходими за развитието на детето. Важно е да се знае, че родителите дължат издръжка на своите ненавършили пълнолетие деца безсусловно, т.е независимо дали са работоспособни, дали реализират доходи и дали могат да се издържат от имуществото си. Дори доходът, който получават да в размер под минималната работна заплата за страната, родителите дължат издръжка на непълнолетните си деца в определения от съда размер. Минималната издръжка на едно дете е равна на една четвърт от размера на минималната работна заплата.

Родителите дължат издръжка и на пълнолетните си деца, ако учат редовно в средни и висши учебни заведения, за предвидения срок на обучение, до навършване на двадесетгодишна възраст при обучение в средно и на двадесет и пет годишна възраст при обучение във висше учебно заведение, и не могат да се издържат от доходите си или от използване на имуществото си и родителите могат да я дават без особени затруднения. В тези случаи дължимата издръжка не е безусловна като тази при непълнолетните деца, тъй като зависи от възможността на родителя да я дава.

За консултация:+359883395226
адв. Стела Караасенова-Дойкова, гр. Пловдив

Comments


bottom of page