Развод поради дълбоко и непоправимо разстройство на брака
Updated: Apr 21, 2020
До развод по исков ред поради дълбоко и непоправимо разстройство на брака обикновено се стига, когато единият от съпузите не желае да се разведе или съпрузите не могат да постигнат съгласие по въпросите относно упражняването на родителските права върху непълнолетните деца, тяхното местоживеене, режима на лични отношения, дължимата им издръжка, ползването на семейното жилище. Относно вината за дълбокото и непоправимо разстройство на брака, съдът се произнася, само ако някой от съпрузите е поискал това. Въпросът за вината има значение при предоставянето на ползването на семейното жилище от съда, ако съпрузите са съсобственици или имат общо право на ползване върху семейното жилище, както и ако някой от съпрузите претендира заплащане на издръжка за себе си. Съгласно чл. 56, ал. 5 от Семейния кодекс съдът предоставя ползването на семейното жилище на единия от съпрузите като взема предвид интересите на ненавършилите пълнолетие деца, вината, здравословното състояние и други обстоятелства.
Делото за развод започва с подаване на искова молба до съда, в района на който е постоянният адрес на ответника, т.е на страната, срещу която се предявява искът. В исковата молба трябва да бъдат описани всички основания за дълбокото и непоправимо разстройство на брака, защото непосочените такива, настъпили и станали известни на съпруга до приключване на устните състезания, не могат да послужат като основание за предявяване на нов иск за развод. Задължително се предявяват и разглеждат исковете за упражняване на родителските права, личните отношения и издръжката на децата, ползването на семейното жилище, издръжката между съпрузите и фамилното име.
След като искът е подаден в съда, той се изпраща служебно на другата страна (ответника) за отговор. Ответникът следва да подаде писмен отговор в едномесечен срок от получаването на исковата молба, защото в противен случай губи правото да направи това по-късно, освен ако докаже, че пропускът се дължи на особени непредвидени обстоятелства. В срока за отговор ответникът може да предяви насрещен иск, с който да претендира упражняването на родителските права и ползванто на семейното жилище. Всяка от страните трябва да докаже своите твърдения чрез допустимите по закон доказателства и доказателствени средства - чрез разпит на свидетели, представянето на писмени документи, възлагането и изготвянето на експертизи и др. При тези дела задължително се изготвя социален доклад от дирекция "Социално подпомагане" след събеседа с родителите и детето и посещение в жилищата на двамата съпрузи. Социалният доклад съдържа информация за жилищните условия при всеки един от родителите; трудовата заетост и доходите, които реализират; здравните, образователните и емоционалните нужди на детето, оценка на родителския капацитет на двамата родители.
В първото заседание за разглеждане на делото по иск за развод страните трябва да се явят лично. При неявяване на ищеца без уважителни причини производството се прекратява. Ако по време на делото, съпрузите постигнат споразумение, делото приключва с одобряването му от съда.
По молба на всяка от страните съдът може да определи привременни мерки относно издръжката, семейното жилище и ползването на придобитото през време на брака имущество, както и относно грижата за децата и тяхната издръжка. Привеменните мерки ще действат до влизане в сила на съдебното решение, с което се решават тези въпроси.
При постановяване на съдебното решение водещ е интересът на детето, а не претенциите на родителите.
Държавната такса за образуване на дело за развод е 25лв.
Допълнителна държавна такса се събира от съда след постановяване на решението, която е в размер до 50лв.
Ако съдът се произнася по въпроса за издръжката на ненавършили пълнолетие деца, страната, която с решението е осъдена да плаща издръжка за децата дължи държавна такса, която е в размер на 2% върху сбора за издръжката, начислена за три години.
Минималният размер на адвокатския хонорар за воденето на такъв вид дело е 600лв., съгласно Наредба № 1 от 9 юли 2004г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения. Има дела за развод, които са много по-тежки от други, поради което и размерът на адвокатския хонорар варира в зависимост от конкретния случай и подлежи на договаряне между адвоката и клиента.
Такси се дължат и за изготвянето на експертизи, като размерът им се определя от съда.
За консултация:+359883395226
адв. Стела Караасенова-Дойкова, гр. Пловдив
Comments