top of page
Search
Writer's pictureStela Karaasenova-Doykova

Защо и как се сключва предварителен договор за покупко-продажба на недвижим имот?

Updated: Apr 20, 2020

Продажбата на недвижим имот се извършва чрез сключването на договор между продавачa и купувачa във формата на нотариален акт. Често обаче страните нямат готовност да подпишат направо нотариален акт поради различни причини, например: продавачът не се е снабдил с всички необходими документи за сделката, купувачът няма възможност да плати цялата продажна цена, сградата не е довършена и не разплога с необходимите строителни книжа и др. Именно поради това и за сигурност на страните се налага те да уредят отношенията си предварително /преди подписването на нотариалния акт/ чрез сключването на предварителен договор.

Предварителният договор е изключително важен, защото с него се уговарят съществените елементи на сделката - предмет, цена, начин на плащане, срок за сключване на окончателен договор (нотариален акт) и др. Не е нужно предметът на договора (имотът) да бъде описан толкова подробно като в нотариалния акт, но същият трябва да бъде индивидуализиран в достатъчна степен, така че да не се поражда съмнение кой е имотът, предмет на сделката. Начинът на плащане на продажната цена изцяло зависи от волята на страните. В преобладаващите случаи при подписване на предварителния договор се заплаща капаро, а остатъкът от продажната цена се плаща при подписване на нотариалния акт. Срокът за сключването на окончателен договор е различен в зависимост от готовността на страните за подписване на нотариален акт. Предварителният договор може да съдържа клаузи, които да важат и след подписването на нотариалния акт, затова е важно преди да сключите такъв договор да потърсите съдействие от компетентно лице.

Предварителният договор се сключва в обикновена писмена форма, т.е не е необходимо подписите на страните да бъдат заверявани от нотариус.

Важно е да се знае, че ако някоя от страните не изпълни задълженията си по предварителния договор, то изправната страна може да поиска от съда обявяването му за окончателен. Това означава, че когато предварителният договор бъде обявен за окончателен от съда, той има силата на нотариален акт.


Минималният размер на адвокатския хонорар за изготвянето на предварителен договор зависи от материалния интерес на сделката и се определя съгласно Наредба № 1 от 9 юли 2004г. за минималните размери на адвокатските, а именно:

- при интерес до 1000 лв. - 70 лв.

- при интерес от 1000 до 10 000 лв. - 150 лв. + 1 на сто за горницата над 1000 лв.;

- при интерес от 10 000 до 50 000 лв. - 250 лв. + 0,5 на сто за горницата над 10 000 лв.;

- при интерес от 50 000 до 100 000 лв. - 500 лв. + 0,2 на сто за горницата над 50 000 лв.;

- при интерес над 100 000 лв. - 700 лв. + 0,1 на сто за горницата над 100 000 лв.;

За консултация: +359883395226
адв. Стела Караасенова-Дойкова, гр. Пловдив

Comments


bottom of page