top of page
Search
Writer's pictureStela Karaasenova-Doykova

Ползване на семейното жилище след развода, издръжка между съпрузите, фамилно име на съпрузите

При допускане на развода, когато семейното жилище не може да се ползва поотделно от двамата съпрузи, съдът предоставя ползването му на единия от тях, ако той е поискал това и има жилищна нужда. Когато от брака има ненавършили пълнолетие деца и семейното жилище е собственост на единия съпруг, съдът може да предостави ползването му на другия, на когото е предоставено упражняването на родителските права, докато ги упражнява. В случаите, когато семейното жилище е собственост на близки на единия съпруг, то съдът може да предостави ползването му на другия съпруг, на когото е предоставено упражняването на родителските права върху непълнолетните деца, за срок до една година. Ползването на семейното жилище може да бъде прекратено и преди изтичането на определените срокове, ако отпадне жилищната нужда на ползващия и ако той (ползващият) сключи нов брак. Когато съпрузите са съсобственици или имат общо право на ползване върху семейното жилище, съдът предоставя ползването му на единия от тях, като взема предвид интересите на ненавършилите пълнолетие деца, вината, здравословното състояние и други обстоятелства. По силата на съдебното решение, с което се предоставя ползването на семейното жилище възниква наемно правоотношение. В тези случаи всяка от страните може да поиска съдът да определи размера на наема с решението за развод. Така определеният размер на наема може да бъде изменян при промяна на обстоятелствата.


Съгласно чл. 139 от Семейния кодекс право на издръжка има лице, което е нетрудоспособно и не може да се издържа от доходите си. В случая на издръжка между бивши съпрузи, това право принадлежи на невиновния съпруг. За уважаването на предявения иск за заплащане на издръжка между съпрузи в тежест на ищеца е да докаже кумулативното (едновременното) наличие на следните обстоятелства: нетрудоспособност на нуждаещия се от издръжка, невъзможност да се издържа от имуществото си, възможност на ответника да осигурява издръжка в претендирания размер, еднолична вина на ответника за разстройството на брака. Издръжка между съпрузи се дължи най-много до три години от прекратяването на брака, освен ако те не са уговорили по-дълъг срок. Съдът може да продължи срока, ако получаващият издръжката е в особено тежко състояние, а задълженият може да я дава без особени затруднения. Правото на издръжка на бившия съпруг се прекратява, когато той встъпи в брак.


При съставянето на акта за сключване на граждански брак всеки от встъпващите в брак заявява дали запазва своето фамилно име или приема фамилното име на своя съпруг, или добавя фамилното име на съпруга си към своето. Обикновено съпругата приема или добавя фамилното име на съпруга, макар че има случаи, в които съпругът приема фамилното име на съпругата си или името, с което тя е известна в обществото. В делото за развод съпругът, който е променил фамилията си при всъпване в брака трябва да реши дали да запази брачното си фамилно име или да възстанови предбрачното си такова. Ако реши да възстанови предбрачното си фамилно име, след като решението за развод влезе в сила, тя/той трябва да смени всичките си лични документи - лична карта, паспорт, шофьорка книжка, служебна карта, кредитна и дебитна карта и др., което отнема време и средства. За смяната на документите ще Ви е нужен заверен препис (с печат и подпис на съда) от решението за развод.

За консултация:+359883395226
адв. Стела Караасенова-Дойкова, гр. Пловдив

Comments


bottom of page