Покупко-продажба на недвижим имот. Какво трябва да знаем?
Updated: Apr 20, 2020
Често при закупуването на недвижим имот хората не ползват адвокат, тъй като мислят, че ангажирането на такъв би било скъпо. По-голямата част от тези хора или се опитват да се справят сами, или разчитат за съдействие на брокера, посредник по сделката между продавача и купувача, който обаче рядко е с юридическо образование. Чести са случаите, при които клиентите търсят адвокат едва след закупуването на имота поради наличието на различни проблеми. Своевременното ангажиране на адвокат би Ви спестило много пари и нерви.
Част от задачите на адвоката са: да проучи дали имотът действително е собственост на продавача, дали върху имота има тежести или права на трети лица, които биха ограничили правата на купувача, да съдейства пред банките (в случай, че имотът се закупува с кредит), да се снабди с необходимите за сделката документи - удостоверение за данъчна оценка, скица или схема от Агенция по геодезия, картография и кадастър и др., да изготви нотариалния акт за покупко-продажба, както и да присъства по време на сделката пред нотариус.
Минималният размер на адвокатския хонорар за съвет, справка, изготвяне на книжа и договори, съгласно Наредба № 1 от 9 юли 2004г. за минималните размери на адвокатските, е както следва:
- за устен съвет, консултиране - 30 лв.;
- за писмена консултация - 60 лв.;
- за проучване на дело/документи с даване на мнение по него/тях - 60 лв;
Предварителен договор за покупко-продажба на имот
В по-голямата част от случаите преди да се стигне до подписване на нотариалния акт за покупко-продажба на имот се подписва предварителен договор за покупко-продажба между същите страните - продавач и купувач. Много хора се подлъгват от наименованието на този договор. Това, че се казва "предварителен" не означава, че не задължава страните по сделката или че не ги обвързва. Напротив, предварителният договор е изключително важен. Именно с него страните уговарят съществените елементи на сделката - предмет, цена, начин на плащане, срок за сключване на сделката по нотариален ред. С предварителния договор се уговарят също начините на прекратяването му, допълването и изменението му, както и правата и задълженията на страните, в това число и как се разпределят разноските по сделката между тях. Важна част от този договор са клаузите, касаещи предпоставките, при които същият подлежи на разваляне поради неизпълнение на задълженията на другата страна, дължимите неустойки, както и обявяването му за окончателен.
Съветвам Ви да ангажирате адвокат преди подписването на предварителен договор, тъй като той ще следи за защитата на Вашите интереси и права.
Нотариален акт
Когато в сделката участва банка, предоставила ипотечен кредит на купувача, цялата документация се разглежда от юрист на банката. Често, обаче, при наличие на противоречие между интересите на банката и на купувача, юристът ще предпочете интереса на работодателя си - банката. Именно поради тази причина е нужно Вашите интереси да бъдат защитени, а най-надеждният начин това да се случи е като наемете свой собствен представител.
Минималният размер на адвокатския хонорар за изготвянето на нотариален акт за собственост, продажба, замяна, дарение, ипотека, суперфиция и сервитути, извънсъдебна спогодба, както и за извършване и съставяне на акт по обстоятелствена проверка зависи от материалния интерес на сделката и се определя съгласно Наредба № 1 от 9 юли 2004г. за минималните размери на адвокатските, а именно:
- при интерес до 1000 лв. - 70 лв.
- при интерес от 1000 до 10 000 лв. - 150 лв. + 1 на сто за горницата над 1000 лв.;
- при интерес от 10 000 до 50 000 лв. - 250 лв. + 0,5 на сто за горницата над 10 000 лв.;
- при интерес от 50 000 до 100 000 лв. - 500 лв. + 0,2 на сто за горницата над 50 000 лв.;
- при интерес над 100 000 лв. - 700 лв. + 0,1 на сто за горницата над 100 000 лв.;
За консултация: +359883395226
адв. Стела Караасенова-Дойкова, гр. Пловдив
Comments